Wspomnienie św. Cecylii (19 listopada 2016 r.)

Wyprzedzając liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, już 19 listopada czciliśmy Patronkę śpiewu i muzyki kościelnej.

Kim była św. Cecylia? Jej życie spowija aura tajemnicy. Nie sposób dokładnie określić czas kiedy żyła. W przekazach o niej płynnie przeplata się prawda historyczna z legendą. Ponoć odznaczała się niesamowita urodą. Pochodziła ze szlachetnego rodu Caecilianów. Wraz z narzeczonym Walerianem i jego bratem Tiburcjuszem, których ochrzcił sam papież Urban I, oddała życie za swoje chrześcijańskie przekonania. Nim wykonano wyrok, przez wzgląd na jej dobroć a przede wszystkim fizyczne piękno, namawiano ją do wyrzeczenia się Chrystusa. Kiedy prośby oprawców nie były w stanie skruszyć jej dzielnego i wiernego serca, zmianę zdania próbowano wymusić wymyślnymi torturami. Koniec końców, została ścięta. Patronką muzyki ogłoszono ją w średniowieczu i to nie dlatego, że była w jakiś wyjątkowy sposób muzycznie utalentowana – o tym wiemy niewiele. Powiązano ją z muzyką przez błąd tłumacza, który źle przełożył antyfonę z oficjum o św. Cecylii. Jednak dla wszystkich uprawiających muzykę w Kościele i dla Kościoła, nie miało to większego znaczenia. Z wielką pobożnością ale i rozmachem, obchodzono jej doroczne święto, które jako obowiązkowe wyznaczył Kościół na 22 listopada.

Liturgii eucharystycznej sprawowanej w naszej parafialnej świątyni o godz. 18.30, przewodniczył ks. kan. Adam Podbiera, Proboszcz Parafii a homilię wygłosił kapłan Diecezji bielsko-żywieckiej, wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, ks. Krzysztof Kurnik. Nie był to jedyny gość, który podjął zaproszenie na cecyliańskie uroczystości. Naszą Parafię odwiedził utytułowany Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, od początku działalności prowadzony przez p. Halinę Dyczek. Był to nie mały zaszczyt móc gościć zespół o 25 – letniej tradycji, rozpoznawany w kraju i na świecie, będący członkiem międzynarodowej rodziny Pueri Cantores. Razem z chórem chłopięcym naszej Parafii – Pueri Cantores Sancti Joseph, animował śpiewy podczas Mszy świętej. Połączonymi chórami dyrygował ks. Piotr Radzikowski. Obok tradycyjnych pieśni kościelnych, wykonano także śpiewy łacińskie.

Nawiasem mówiąc, cieszy fakt, że Pueri Cantores nie stroni od repertuaru gregoriańskiego, że młodzi ludzie, sięgają z pasją po łacinę, pielęgnując liturgiczny i przecież wciąż pierwszy śpiew Kościoła. Kto wie, może to właśnie za ich sprawą chorał powróci do łask, na przekór wszystkim, którzy wolą w nim widzieć mało atrakcyjny relikt. Może przyjdzie taki czas, że trud najmłodszych zaowocuje tym, że nie sposób będzie wyobrazić sobie liturgię bez chorału…

W czasie Mszy św. Ksiądz Proboszcz poświęcił obraz św. Cecylii, autorstwa znakomitej portrecistki, p. Elżbiety Centkowskiej. Wizerunek świętej, zawisnął w sali, gdzie nasi chłopcy spotykają się 3 razy w tygodniu na próbach.

Po Mszy oba chóry dały koncert. W I cz. wystąpili gospodarze – Pueri Cantores Sancti Joseph, prowadzeni przez p. Agatę Wikalińską. Przed II cz., w której popis dali chłopcy z Limanowej, nasz chór ofiarował gościom drobny, muzyczny prezent – kanon gospel. Część artystyczną zakończył wspólny śpiew “Deus caritas est” H. J. Botora. Słuchacze tego wieczoru usłyszeli także muzykę obecnego na koncercie S. Szymańskiego, ponadto L. Delibes, E. Elgara i A. Lottiego.

Ostatnim punktem cecyliańskich uroczystości była agapa w salkach parafialnych. Ogromne słowa uznania należą się Rodzicom naszych chórzystów, którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania, przygotowując iście królewski poczęstunek. Podziękowania należą się także naszym wypróbowanym przyjaciołom: „Pizzerii Miami”, „Max Grill” z Nowej Huty oraz „Ciasteczkowemu Potworkowi”, który przygotował piękny rocznicowy tort.

Na koniec młodym artystom pozostaje pogratulować sukcesów i złożyć serdeczne życzenia. Niech święta Patronka otacza ich swoją opieką, oręduje za nimi i ich rodzinami. Niech przez swoją wytrwałą pracę nadal rozwijają się ku chwale Boga i pożytkowi wiernych, pamiętając, że:

„Kto chce Bogu śpiewać godnie,
kto Jezusa pragnie czcić,
Niech zapali cnót pochodnie,
świętych wzorem zacznie żyć.

O Patronko, proś za nami,
gdy iść trzeba w święty bój,
Grzech niech nigdy nas nie splami,
chlubą będzie sztandar Twój”.

/Z pieśni ku czci św. Cecylii/